top of page

יורוליפט - טיפול כירורגי בערמונית חוסמת

דף זה מכיל הסברים על הטיפול הכירורגי בהגדלת ערמונית שפירה - בטכנולוגיית יורוליפט, לנוחיותכם הדף בנוי במתכונת שאלות ותשובות. במידה וישנה כל שאלה אתם מוזמנים לפנות אלי לכתובת המייל. הפעולה עדיין לא מבוצעת על ידי בישראל עד קבלת רישוי משרד הבריאות לטכנולוגיה זו. 

הערה חשובה 
את ההכשרה לביצוע ניתוח יורוליפט עברתי באוסטרליה אך אינני מבצעו עדיין בישראל עד קבלת אישור משרד הבריאות בארץ לשיטה. 

All Videos
צפייה בסרטון

מהי הפרעה חסימתית של הערמונית?​

בלוטת הערמונית (ראה סרט בראש הדף) ממוקמת קרוב לרצפת האגן וחובקת את צינור השופכה דרכו זורם השתן מהשלפוחית. הערמונית משתנה בגודלה בין אדם לאדם ובהתאם לגיל. לעיתים אצל חלק מהאנשים גדילת הערמונית לוחצת על צינור השופכה כך שזרימת השתן נפגעת ברמה כזו או אחרת. ראוי לציין כי אין בהכרח קשר ישיר בין גודל הערמונית למידת החסימה שלה. ישנם אנשים עם ערמונית מוגדלת שמטילים שתן מצויין וישנם אנשים עם ערמונית קטנה יחסית אך חוסמת.

 

מהם הסימנים של הפרעה חסימתית?

 

לרוב הסימנים מתבטאים בזרם שתן חלש, המתנה ממושכת עד תחילת מתן שתן, דחיפות (קושי להתאפק) או תכיפות (הליכה תכופה לשירותים), קימה לשירותים במהלך הלילה מספר פעמים ותחושת חוסר התרוקנות. 

יש לציין כי סימנים אלו אינם ספציפיים ויכולים לנבוע מסיבות אחרות ורבות.

 

אני סובל מהסימנים הללו. מה לעשות?

 

במידה ואתה סובל מסימנים אלו והם משפיעים על איכות חייך אתה מוזמן להגיע למרפאה לשם הערכה. במרפאה נוכל להגיע לאבחנה ולהחליט האם יש צורך בטיפול ואיזה טיפול לבחור.

 

אילו טיפולים קיימים לערמונית חוסמת?

 

ישנם טיפולים רבים מאוד שנעים על ספטרום רחב, החל מהשגחה ושינוי אורחות חיים, דרך טיפול תרופתי על צורותיו השונות ועד טיפולים כירורגיים שונים. ההתאמה של הטיפול נובעת מעצמת הסימנים והשפעות החסימה (שארית שתן, הפרעה לתפקוד הכליות וכדומה), פרופיל הבריאות של המטופל (האם הוא יכול לקבל טיפול תרופתי, האם הוא מסוגל לעבור ניתוח ועוד) וההעדפה של המטופל. מאחר וזהו אזור בעל משתנים רבים הדיון עליו יעשה במרפאה תוך שיתוף המטופל. 

 

מהם הטיפולים הכירורגיים שאתה מבצע לערמונית חוסמת?

 

הרעיון העומד מאחורי הטיפול הכירורגי הוא הסרת רקמה חוסמת ומתן אפשרות לזרימה של השתן ללא הפרעה. פעולה זו מבוצעת בהרדמה בחדר הניתוח דרך צינור השפכה (ללא חתך על הגוף). בפעולה מוכנס מכשיר אופטי אשר בקצהו לולאה בה עובר זרם חשמלי היוצר חום (ריזקטוסקופ) ובאמצעותה כורתים שבבים של רקמה חוסמת. פעולה זו נקראת Tran Urethral Resection of the Prostate - TURP. (ראה קישור בדף נפרד).

במקרים בהם למטופל ישנה הפרעה בקרישת הדם או כאשר לא ניתן לעצור את מדללי הדם אשר נוטל המטופל אני מבצע את הניתוח בעזרת שימוש בסיב לייזר כאשר העקרון הוא דומה אך מקור האנרגיה הוא אחר. 

בתום הניתוח מושאר קטטר שתן אשר מוצא לאחר שלושה ימים.

ניתוח נוסף הנו יורוליפט. את ההכשרה לביצוע הניתוח עברתי באוסטרליה, במסגרת התמחות על בכירורגיה רובוטית וכירורגיית סרטן זעיר פולשנית, אך עדיין אינני מבצעו בארץ עד לקבלת אישור ממשרד הבריאות לטכנולוגיה בישראל.  

מהו יורוליפט?

יורוליפט הנה שיטה לטיפול כירורגי בערמונית מוגדלת אשר מתבססת על לחיצת אונות הערמונית במקום כריתתן. במהלך הניתוח מוכנסת דרך השופכה מצלמה דקיקה ומערכת יורוליפט. בהמשך מוחדרות לכל אונת ערמונית סיכות מיוחדת הנפתחות כשני עוגנים. האחד בתוך השופכה והשני מחוץ לקפסולת הערמונית. כאשר הסיכה מתהדקת נפתח המעבר של צינור השתן. 

מהו הייתרון של ניתוח זה על פני ניתוח TURP רגיל שאתה מבצע?

שני הניתוחים מתאימים לאוכלוסיות שונות. ניתוח יורוליפט הנו מהיר, ההחלמה ממנו כמעט מיידית (אין תקופת דמם/קטטר) וניתן עדיין לפלוט זרע. לכן ניתוח זה מתאים לאנשים צעירים עם ערמונית קטנה אשר סובלים מהפרעה חסימתית ואינם מוסגלים ליטול תרופות או שתרופות אינן יעילות להם. בערמוניות גדולות מאוד, או כאשר ישנה אונה אמצעית גדולה וחוסמת אבצע כריתה רגילה TURP.

מה ההכנות עלי לעבור בטרם הניתוח?

מאחר והניתוח מבוצע תחת הרדמה אבקש כי תמנע מאכילה ומשתיה במשך 8 שעות. במידה והנך נוטל מדללי דם וניתן להפסיקם יש לעשות כן (כל הפסקה של מדללי דם דורשת את אישור הרופא אשר רשם אותם מלכתחילה - למשל רופא המשפחה או קרדיולוג). 

מה קורה לאחר הניתוח?

בתום הניתוח אשר מבוצע במסגרת אשפוז יום כירורגי תועבר ליחידת ההתאוששות. הקטטר אשר הוכנס בתום הניתוח יוצא לאחר כשעה ותתבקש להטיל שתן. לאחר מכן נבצע סריקה של כיס השתן. במידה ואין שארית שתן תוכל להשתחרר הביתה. 

מה ההמלצות בשחרור?

עם שחרורך תוכל לחזור לפעילות מלאה. אנו ממליצים שלא להרים משאות כבדים ולא להתאמץ בעת העברת פעולות מעיים בשבועות הראשונים. בנוסף כדאי להמנע מרכיבה על אופניים במשך כחודש. במידה וניתן לעקב החזרת מדללי דם ללא סיכון רפואי יש להמתין עמם. את המועד המדוייק להחזרת מדללי הדם נסכם בשחרור כאשר כל מקרה לגופו. כשבוע לאחר השחרור יש לבצע תרבית שתן בקופת החולים. עשויה להיות צריבה במתן שתן או אי נוחות מסויימת במהלך הימים הראשונים לאחר הניתוח אשר יחלפו בהדרגה. ניתן להקל עליה על ידי שימוש בנוגדי כאב קלים (אקמול, אופטלגין, וולטרן וכדומה במידה ואין התווית נגד). 

יש לשוב לביקורת במרפאה לאחר שלושה חודשים. 

bottom of page