top of page

טיפול כירורגי לשליטה על השתן 

דף זה מכיל מידע על הטיפול הכירורגי לשליטה על השתן. לנוחיותכם הדף כתוב בצורה של שאלות ותשובות. בכל שאלה אנא פנו אלי לכתובת המייל שבאתר.

כיצד מתבצעת השליטה על מתן השתן?

השתן המיוצר בכליות נאגר בכיס השתן. כאשר אנו יוזמים מתן שתן, מתבצעות הרפיה של סוגר כיס השתן וצוואר כיס השתן ובמקביל מתבצעת התכווצות של כיס השתן. שילוב פעולות אילו מביא לזרימת השתן דרך צינור השופכה - החוצה מן הגוף. 

מתי מוצעת התערבות כירורגית?

כאשר סוגר כיס השתן פגוע במידה בה הדלף גורם לפגיעה משמעותית באיכות החיים ולא ניתן להתגבר על כך באמצעים שמרניים (פיזיותרפיה של רצפת האגן, טיפול תרופתי), אנו מציעים התערבות ניתוחית. אטיולוגיה נפוצה לניתוח זה הנה פגיעה בסוגר לאחר כריתת ערמונית רדיקלית. 

 

אילו ניתוחים אתה מבצע לבעיה זו?

 

ישנם שני סוגי ניתוחים אותם אני מבצע כמענה לבעיה זו. האחד הנו הכנסת סרט תמיכה לשופכה

AdVance male sling והשני הוא השתלת סוגר מלאכותי Artificial Urinary Sphincter. ההחלטה לגבי סוג הניתוח קשורה למידת הדלף הנמדדת במאצעות כמות הפדים שאותם מחליף המטופל ביום. במקרים בינוניים נשתמש באופציה הראשונה ובמקרים קשים בשניה. 

 

מהו הכנסת סרט תמיכה לשופכה?

סרט תמיכה לשופכה מקבע ומעגן למקומה את השופכה כך שבעת מאמץ או עליית לחץ בטני לא משתנה מיקומה ואין דליפת שתן. הסרט מוכנס באמצעות חתך קטן של מספר סנטימטרים באזור הפרינאום (האזור שבין שק האשכים ופי הטבעת) ועוד שני נקבים זעירים בקו המפשעה. הניתוח אורך כשעה ובסופו מושאר קטטר שתן למשך לילה אחד. במידה והכל עובר כשורה ניתן להשתחרר למחרת. 

מה ההנחיות סביב הכנסת סרט תמיכה?

הניתוח נעשה בהרדמה כללית ועל כן אבקש כי תמנע מאכילה ושתיה 8 שעות בטרם הניתוח. בנוסף יש להפסיק מדללי דם (אספירין ופלביקס יש להפסיק כשבוע טרם הניתוח). יש לזכור כי הפסקת מדללי דם תעשה רק על ידי הרופא אשר נתן את ההתוויה מלכתחילה (לדוגמה רופא משפחה או קרדיולוג). יום לאחר הניתוח יוצא הקטטר ונבקש כי את מתן השתן הראשון תבצע במחלקה. לאחר מכן נבצע סריקת שלפוחית בעזרת מכשיר אולטרהסאונד כדי לשלול שארית שתן. עם שחרורך תמשיך ליטול אנטיביוטיקה למשך שלושה ימים. במהלך ששת השבועות הראשונים אין לבצע כריעה נמוכה (ישיבה על כיס נמוך או הרמה גבוהה של הירך (עליה של שלוש מדרגות בבת אחת), דבר זה יכול להסיט את הסרט ממקומו בטרם יתקבע על ידי רקמות הגוף. כחודשיים לאחר הניתוח נפגש לביקורת ונבצע הערכה לגבי איכות מתן השתן. 

מהו הכנסת סוגר מלאכותי?

הסוגר עשוי שלושה חלקים, שרוול המקיף את השופכה, כפתור הפעלה הממוקם בשק האשכים ובלונית עם נוזל סטרילי הממוקמת סמוך לכיס השתן ומשמשת כמאגר למילוי השרוול. בעת סחיטה כפולה של המשאבה בעזרת שתי אצבעות יתרוקן השרוול מנוזל אשר יועבר זמנית למאגר. במצב זה שתן יזרום החוצה מכיס השתן (הטלת שתן), כעבור זמן קצר חוזר באופן ספונטני הנוזל הסטרילי מהמאגר אל השרוול, סוגר מחדש את השופכה ומונע דליפת שתן. 

כיצד מתבצע הניתוח?

הניתוח מתבצע על ידי חתך קטן של מספר סנטימטרים בודדים באזור הפרינאום (בין שק האשכים לפי הטבעת) וחתף קטן נוסף באגן התחתון. שני החתכים נסגרים באמצעות תפר נמס תת עורי. בתום הפעולה מושאר קטטר שתן למשך הלילה ומוצא למחרת. 

 

מהן ההנחיות לאחר הניתוח?

 

ביום שלמחרת הניתוח יוצא הקטטר ותוכל להשתחרר הביתה עם טיפול אנטיביוטי מניעתי למשך שלושה ימים. במהלך החודש הראשון לאחר הניתוח אין להפעיל את הסוגר והוא יהיה במצב ״מנוטרל״. לאחר כחודש נפגש במרפאה ונבצע את ההפעלה הראשונה יחד תוך מתן הסבר מפורט ותרגול. 

bottom of page